NOWA YAGA 5 el. i IARU 1 VHF 6m CONTEST

W ostatni weekend spotkaliśmy się aby przetestować nowy nabytek Marka SP2NNO, a mianowicie mowa o 5 elementowej antenie typu YAGA na pasmo 6m. Była szczególna okazja ponieważ akurat w weekend odbywały się zawody w tym magicznym paśmie. Przy grillu szybko ją złożyliśmy i już po godzinie można było wykonać pierwsze pomiary. Antena została wrzucona na zakupiony niedawno 6 metrowy mobilny maszt. Okazało się, że bez żadnych większych zabiegów stroi się w przedziale częstotliwości, który nas interesował więc przyszła pora na testy.

Marek SP2NNO z nowym nabytkiem

Jedyną możliwość jaką mieliśmy, aby wysunąć antenę jak najwyżej i jeszcze nią obracać to jej montaż pod spiderbeamem. Tak też zrobiliśmy. Jako, że zawody IARU 1 VHF trwały od 16 w sobotę do 16 w niedzielę umówiliśmy się w niedzielny poranek na test anteny i nie tylko.
Okazało się, że antena pracuje bardzo dobrze, a najlepszy ODX to stacja G4IJE w odległości 2662km.

Sebastian SP9TDA i Krzysztof SQ9NIU przy montażu anteny

Przy okazji sprawdziliśmy możliwość pracy w zawodach w tym paśmie z naszej stałej lokalizacji i po analizie wyników okazało się, że kilka kierunków było całkowicie zamkniętych ze względu na niskie położenie oraz dużą ilość przeszkód terenowych. Cieszymy się z kolejnego dobrego nabytku i dalszej rozbudowy możliwości naszej stacji! W samych zawodach przeprowadziliśmy 40 QSO w niedzielny poranek i po 3 godzinach rozjechaliśmy się do domów cieszyć się piękną pogodą w rodzinnych gronach ponieważ nie samym krótkofalarstwem człowiek żyje!

Marek SP2NNO

73!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Contest, News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.